Komentovaná prehliadka k výstave El Lisickij & eR Sikora

Organizátor: Danubiana Meulensteen Art Museum
Miesto konania: Bratislava - Čunovo, Danubiana
Dátum: 9.6.2019
Čas: 15:00

Výstava El Lisického je zostavená z unikátnej kolekcie návrhov, malieb, knižnej tvorby zo zbierky Van Abbemuseum v Eindhovene. Ukazuje základné míľniky Lisického životnej a tvorivej cesty. Sú tu ukážky ranej tvorby, tiež priestorové rekonštrukcie divadelných figurín z opery Víťazstvo nad slnkom, architektonických návrhov, či monumentálneho objektu z výstavy Pressa.  El Lisického tvorba bude v takomto veľkom rozsahu predstavená na Slovensku – a v strednej Európe – po prvýkrát.

Výstava Rudolfa Sikoru je koncipovaná ako svojbytná vizuálna a ideová paralela k obrazovému (a ideovému) svetu El Lisického diel. Premyslený výber pracuje so staršími i nedávnymi dielami autora, ako aj ich novými autorskými re-interpretáciami, pričom dôraz je postavený na niekoľko cyklov, ktorých vizualita je blízka, podvedome i vedome, inšpirovaná výrazovým a znakovým repertoárom revolučných avantgárd.

Necelých sto rokov po El Lisickom poukazuje eR Sikora sugestívnym spôsobom na stav súčasného sveta a ľudskej civilizácie, na to, čo sa stalo s krásnymi – utopickými ideami, kam sa zrútili sny, ktorým verili ruskí revoluční tvorcovia a medzi nimi aj El Lisickij… Diela oboch autorov ponad čas spája však aj vizuálny a imanentne výtvarný zreteľ: snaha o univerzalizmus, direktný a lakonický jazyk, ktorému nechýba svojská „konštruktivistická“ poézia, práca s fotografiou, fotomontážou, textom a s objektom, ktorý vystupuje z obrazu, vzniká na pomedzí maľby, sochy a architektúry.

Špeciálna komentovaná prehliadka bude s autorom Rudolfom Sikorom a kurátorkou Katarínou Bajcurovou.

Návštevníci platia len vstup do múzea, komentovaná prehliadka je zadarmo.